Złote zasady kupowania na pchlim targu. Nigdy o nich nie zapominaj!

Od zawsze uwielbiałam szperać w domu mojej babci, w poszukiwaniu skarbów. Do dziś pamiętam piękne, porcelanowe zastawy, delikatne filiżanki, zegar, który o równej godzinie wydawał z siebie niezapomniane dźwięki, czy piękne obrazy, ukazujące mi się przed oczami nawet teraz. Mogę stwierdzić, że moja miłość do vintage, zaczęła się bardzo wcześnie. Od zawsze to właśnie ta estetyka pasowała mi najbardziej. W dorosłym życiu, pchli targ zastępuje mi buszowanie między półkami u babci.

Wyprawa na targi staroci to ulubione zajęcia wielu osób, nie tylko tych zafascynowanych stylem, dodatkami i aranżacjami vintage. Jest to również dobry sposób na spędzenie wspólnych chwil z rodziną, np. przy okazji weekendowych spacerów. Pchli targ to miejsce, w którym znajdziemy perełki do naszego mieszkania. Wydarzenia tego typu zyskują coraz większą popularność również w Polsce (na Zachodzie czy w krajach skandynawskich, ten typ kupowania dodatków i mebli do mieszkania jest kultywowany od wielu lat i cieszy się ogromną popularnością). A więc właśnie, jak kupować na targach tego typu, jeśli nie mamy w tym wprawy i dużego doświadczenia? W artykule znajdziesz cenne i rzeczowe porady, zebrane na podstawie moich obserwacji.

pchli targ starocie

Odpowiednie przygotowanie – określenie budżetu, właściwy strój, ogólna widza

Wiele osób odwiedzających targi staroci nie zdaje sobie sprawy z tego, że rządzą się one swoimi prawami, a handlowcy to nie przypadkowe osoby. Z reguły, są oni doświadczonymi sprzedawcami, świetnie znającymi się na rzeczy (czasem można trafić na laika, jednak zdarza się to dosyć rzadko). Dlatego, przed odwiedzeniem miejsca tego typu, odpowiednio się do tego przygotuj.

Zaczynając swoją przygodę z odwiedzaniem targowiska, za każdym razem zastanów się nad celem swojej wyprawy, tzn. jasno określ co chcesz kupić. Możesz wybrać szersze obszary, np. obrazy, jak również konkretne przedmioty, np. welurowa poduszka. Ułatwi to później selekcję niepotrzebnych rzeczy, na które będzie Cię namawiać sprzedawca. Drugim ważnym czynnikiem jest budżet. Mało osób może pozwolić sobie na wydanie dowolnej kwoty w takim miejscu. Mimo, że pchli targ kusi swoimi skarbami, zaplanuj sobie górną granicę (kwotę), której nie przekroczysz (nawet za usilną namową sprzedawcy). Uwierz, że wydanie majątku na niepotrzebne rzeczy sprawią, że poczujesz się gorzej i zrazisz się do miejsc tego typu.

Czy istnieje coś takiego, jak „właściwy strój” na okazję tego typu? Okazuje się, że sprzedawcy bardzo często oceniają swoich potencjalnych klientów, po wyglądzie. Ubrania marek luksusowych, widoczne logo, drogie torebki czy wartościowy zegarek- zostaw w domu. Dlaczego? Sprzedawca, widząc osobę pozornie majętną nie dość, że podwyższy umowną cenę produktu, to jeszcze nie będzie skory do targowania. W przypadku wyglądu, sprawdzi się zasada „im mniej- tym lepiej”. Wyciągnij z szafy dżinsy i T-shirt, będzie to bezpieczny  i niczym niewyróżniający się zestaw.

Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę przed wizytą na pchlim targu, jest dowiadywanie się informacji na temat rzeczy vintage (poprzez książki, artykuły w gazetach i na blogach, wywiady, rozmowy z innymi pasjonatami). W miejscu tego typu, możemy natknąć się na podróbki i falsyfikaty. Bez odpowiedniej wiedzy, będziemy narażeni na kupno imitacji przedmiotu, po który przyszliśmy (za cenę oryginału). Innym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą osoby obytej, doświadczonej i zafascynowanej daną dziedziną (np. monetami, znaczkami, meblami itd.).

pchli targ książki

Jesteś na pchlim targu – co dalej?

Pierwszą i zarazem banalną zasadą jest nieokazywanie entuzjazmu, radości czy przesadnej ekscytacji. Dlaczego? Jeśli znalazłeś/aś przysłowiowego „białego kruka”, sprzedawca po wyrazie Twojej twarzy i po gestach, uzna że ten przedmiot jest niezwykle wartościowy i tym samym, może znacznie podnieść cenę (niektórzy są w stanie słono zapłacić za wymarzoną rzecz). Jeśli w stercie rzeczy spostrzeżesz „tą jedyną”, weź ją do ręki jako ostatnią. Sprzedawca tym sposobem, nie dowie się, że jest ona najważniejsza, a cena nie pójdzie w górę. W tym samym momencie, dobrym pomysłem jest „udawanie” niewiedzy. Możesz nawet spytać „co to jest”, „skąd pochodzi”, „co oznacza”. Pamiętaj, aby nie wychodzić z tej roli.

pchli targ naczynia vintage

Kolejną, niezwykle ważną sprawą jest ostrożność. Warto uświadomić sobie, że niektóre przedmioty na targowisku mogą być kradzione. Bądź czujny w przypadku różnych figurek i obrazów. Przedmioty i dekoracje, które zostały ukradzione, są wpisane w rejestr zabytków skradzionych (www.skradzionezabytki.pl/). Jeśli masz dostęp do internetu na pchlim targu, możesz to sprawdzić od razu. Jeśli nie, podczas zakupu spisz umowę ze sprzedawcą, na podstawie dowodów osobistych. W ten sposób, będziesz mieć jakiekolwiek zabezpieczenie w przypadku kłopotów.

Upolowanie perełki, czegoś wyjątkowego niepowtarzalnego (i w dobrej cenie) wymaga sporej spostrzegawczości, sprytu i wiedzy. Dlatego najlepiej jest wybierać stoiska małe. Jeśli możesz, unikaj wielkich i „profesjonalnych” stoisk. Jeśli zależy Ci na dobrej cenie, wybieraj handlarzy, dla których targi staroci to hobby, a nie główne źródło utrzymania. I tutaj, przechodzimy do ostatniej kwestii- targowania się. Zakupy na <b>pchlim targu</b> różnią się znacząco od supermarketu. Tutaj, każdy przedmiot ma cenę umowną. Targowanie się w tym przypadku jest nawet pożądane! Pokazuj wady przedmiotu, dokładnie go oglądaj i nie kupuj nic od razu. Sprzedawcy zależy na pozbyciu się przedmiotu, dlatego często jest skory do obniżenia wyjściowej ceny.

bateria retro

 

Chcesz wiedzieć, jak urządzić łazienkę w stylu vintage? Sprawdź artykuł http://vintage-designs.com/lazienka-stylu-vintage/

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code