Zakup, renowacja lub zmiana wyglądu – sposoby na meble vintage

Hej! Ostatnio sporo uwagi poświęcaliśmy oświetleniu. A wiadomo, że dobrze urządzone mieszkanie, to nie tylko odpowiednie źródła światła. Dlatego dziś skupimy się na umeblowaniu. Jednak nie skończę tekstu na „idź do sklepu i kup meble vintage”, o nie. To nie zawsze jest najprostsza i najprzyjemniejsza droga. Chyba, że ktoś uwielbia kupować meble. Za chwilę przekonasz się, dlaczego tak uważam.

Zakup nowych mebli

Myślę, że na początku dobrze jest poruszyć właśnie ten temat. Jeśli urządzasz mieszkanie od zera, to pewnie wybierzesz się do sklepu po zupełnie nowe meble. W tej sytuacji mogę jedynie polecić zrobienie porządnego researchu. Czasem trafienie na właściwe szafy, szafki, czy komody, może zająć bardzo dużo czasu. Znalezienie nowych mebli vintage wcale nie jest łatwe. Jednak końcowy efekt na pewno ci to wynagrodzi.

renowacja mebli Renowacja starych mebli

Tu tak naprawdę zaczyna się zabawa. Masz dostęp do starych mebli? Jeśli nie, to rozejrzyj się na portalach z ogłoszeniami, może ktoś w pobliżu ma jakieś do sprzedaży lub oddania.

Jeśli meble są w całkiem dobrym stanie, a jedynie zewnętrzna powłoka pozostawia trochę do życzenia, to we własnym zakresie możesz to zmienić.

W pierwszej kolejności musisz zdjąć właśnie tę niezachwycającą powłokę. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Jeśli meble mają proste kształty, możesz sięgnąć po papier ścierny lub szlifierkę. Takie mechaniczne ściąganie lakieru nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o tym, żeby przy wygładzaniu używać jak najdrobniejszych tarcz i papieru. Drugą opcją jest skorzystanie ze środków chemicznych. Przyjdą ci z pomocą wtedy, kiedy nie dasz rady sięgnąć w każde miejsce. Takie środki złuszczają zewnętrzną powłokę i potem można ją łatwo usunąć.

Po wszystkim trzeba oczyścić meble, kupić lakier, bejcę lub lakierobejcę, albo i impregnat i… postępować zgodnie z instrukcjami 🙂 W tym przypadku jest to konieczne, ponieważ od producenta będą zależały właściwości danego środka. W jednym przypadku nałożysz najmniej trzy warstwy, w innym dwie to będzie maksimum dla pożądanego efektu.

Zmiana wyglądu mebli – okleiny meblowe samoprzylepne

Z twoimi meblami jest wszystko w porządku, ale nie są vintage? Nie szkodzi. Jeśli bardzo chcesz, żeby były, to dzieli cię od tego tylko kilka kroków. Pierwszy to udanie się na zakupy i rozejrzenie się za okleiną meblową samoprzylepną. Wśród wielu dostępnych wzorów i kolorów na pewno znajdziesz taki, który będzie vintage.

Po wybraniu odpowiedniej okleiny meblowej samoprzylepnej, trzeba przygotować meble. Najpierw rozkręć je tak, żeby blaty, zawiasy i inne części były osobno. Potem umyj wszystko dokładnie i zostaw do wyschnięcia. Jeśli trafi się jakaś niewielka nierówność, to możesz skorzystać z papieru ściernego (a potem znowu umyć).

Oczyszczone i suche meble już są gotowe do oklejania. Tutaj też dobrze jest uważnie przeczytać wskazówki producenta okleiny meblowej samoprzylepnej. Odetnij pierwszy kawałek i… do dzieła! Tym, co na pewno ci się przyda, jest dowód osobisty, albo karta do bankomatu. Przyklejając okleinę kawałek po kawałku, dobrze jest ją od razu wyrównywać i nie dopuszczać do sytuacji, w której pęcherzyki powietrza zauważymy dopiero 30 centymetrów później.

Odnowienie, lub zmiana wyglądu mebli, czy w końcu zakup zupełnie nowych, jest bardzo pomocne w urządzaniu mieszkania w stylu vintage. Często niewielkim kosztem osiągniesz zachwycające rezultaty, więc dobrze jest poświęcić trochę czasu.

Warto również posiadając już mieszkanie w stylu vinted zadbać o swoję garderobę. Zapraszamy do Pawilonu Vinted !

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code