Styl vintage – z czym to się je? Poznaj retro od podszewki

Czy wiesz, że słowo vintage, tłumaczone z języka angielskiego oznacza winobranie? Wino to nie jest jednak byle jakie ani niskogatunkowe, w jego skład wchodzą owoce pierwszoligowe,  najlepsze. Dodatkowo, winogrona te zbiera się podczas jednego sezonu, przez co nadają napojowi wysokoprocentowemu szlachetności. Styl vintage można porównać do tego procesu. Jest to trend „ze smakiem”, dojrzały oraz z klasą. Obecnie, stale romansujący z nowoczesnym wystrojem wnętrz i dodatkami z różnych epok.

Styl vintage odnosi się do wielu dziedzin życia. Znają go zarówno miłośnicy mody, jak i architektury wnętrz, pasjonaci mebli i dodatków oraz majsterkowicze. Co ciekawe, moda na powracanie do „starego” wcale nie przemija, a obserwując różne branże, można dojść do wniosku że stale się pogłębia.

Moje pytanie brzmi: czy wiesz dokładnie, czym jest vintage? Zanim zdecydujesz się na urządzenie mieszkania retro, warto jest poznać kilka faktów dotyczących tej konwencji Kiedy zyskała ona na popularności? Jak stare przedmioty i meble mogą nosić takie miano? Czy vintage to to samo co shabby chic? Z czym go łączyć? Na te wszystkie pytania postaram odpowiedzieć się w tym artykule. Zaczynamy!

styl vintage wnętrza

Kiedy zaczęła się „moda na vintage?

Tak naprawdę, pierwszym punktem w historii, kiedy styl vintage został niejako „wynaleziony” był wiek XIX. To właśnie wtedy, zaczęto używać tego sformułowania, odnosząc się do rzeczy z minionych epok, które były ponadczasowo piękne. To właśnie te dwie cechy idealnie definiują tendencję retro. Niezależnie od tego, czy dana rzecz pochodziła wtedy sprzed 20 czy 50 lat, musiała być klasyczna, piękna, „ponadczasowa”. Można powiedzieć, że świat od tamtej pory zawsze interesował się sentymentalnym powrotem do przeszłości.

Jednak, rozmyślając o czasach obecnych, musimy cofnąć się około 7 lat wstecz. To właśnie wtedy, dom mody Dior wypuścił kolekcję sukien ślubnych, inspirowanych vintage. Oczy całego modowego świata skierowały się w stronę „nowej tendencji” retro. W 2013 roku, stawkę podbiła marka Prada, która na pokazach lansowała ubrania rodem z filmów z lat 70 XX wieku. Można dojść do wniosku, że obecna moda na wystrój mieszkania retro miała swój początek w przemyśle fashion. Projektanci wnętrz od kilku lat rozkochali się w tworzeniu rzeczy stylizowanych na stare, wnętrza wyglądające jak z u biegłego wieku oraz aranżacje, w których czuć ducha minionej epoki. Dobrymi przykładami na to, może być hotel James Royal Palm, przearanżowany przez topową designerkę Lauren Rottet oraz nowojorskie lofty, zaprojektowane przez Lee Mindela.

styl vintage źródło: westwing.pl

Vintage- czyli jak bardzo stare?

Okazuje się, że mianem vintage możemy określić wszystkie rzeczy, przedmioty, meble ubrania i style przed ostatniego ćwierćwiecza (25 lat). Tak naprawdę, określenie można stosować w stosunku do przeróżnych mebli (krzesła, fotele, komody, lampy itd.). Jednak, granica ta może być przesuwana wstecz i obecnie, nic nie stoi na przeszkodzie łączeniu nowoczesnej, welurowej kanapy z dziewiętnastowieczną komodą. To od ciebie zależy, czy w pomieszczeniu przeważać będą „przedmioty z duszą” czy nowoczesność. Jednak, nie można oprzeć się wrażeniu, że styl vintage pokochają ludzie chętnie wracający do wspomnień, sentymentalni, wrażliwi. Nic więc dziwnego, że wystrój mieszkania retro charakteryzuje się m.in. dużą ilością ramek na zdjęcia, które wypełnione są rodzinnymi fotografiami.

Jesteś poszukiwaczem skarbów i lubisz poświęcać na to swój czas?

Przez lata obserwowania siebie i osób, które uwielbiają styl retro, wyszukiwanie staroci czy aranżację wnętrz zauważyłam, że jest to pasja, zajmująca dużą część wolnego czasu. Chcę przez to powiedzieć, że nie jest to zajęcie dla każdego. Osoby, które nie mają cierpliwości lub czasu, powinny skorzystać z usług profesjonalisty, który zaprojektuje i kupi odpowiednie przedmioty do domu. Ja jestem jestem zwolennikiem samodzielnego wynajdywania perełek oraz własnoręcznego odświeżania starych mebli. Czuję wtedy, że posiadają one „duszę”.

styl vintage fotel

Miłośnicy stylu vintage powinni być czujni cały czas. W dobie Internetu, mamy nieograniczony dostęp i możliwości zakupu interesujących nas przedmiotów, w atrakcyjnych cenach. Innym sposobem jest regularne odwiedzanie pchlich targów oraz małych, prywatnych sklepików. Tak naprawdę, nigdy nie wiadomo gdzie znajdziemy wymarzony przedmiot, który idealnie wpisze się w naszą konwencję aranżacyjną.

Czy vintage jest drogi? Na to pytanie można odpowiedzieć „to zależy”. Jeśli znajdziesz mebel z minionej epoki w świetnym stanie bądź staranie odnowiony ręcznie- wiadomo, że taki przedmiot będzie słono kosztował. To samo tyczy się dzieł sztuki, obrazów itd. Wprawiony sprzedawca doskonale wie czym dysponuje. Dlatego, zawsze doradzam kupowanie mebli w gorszym stanie i własnoręczną renowację. Dodatkowo, odwiedzając pobliski targ staroci możesz natknąć się na sprzedawcę, który chcę pozbyć się szybko danych przedmiotów i nie zależy mu na dużym zysku. Moim ulubionym zajęciem jest wynajdywanie retro foteli i nadawanie im „drugiego życia” jak najmniejszym kosztem.

styl vintage kanapa źródło: houzz.co.uk

Czy vintage to to samo co shabby chic?

W tym miejscu powinniśmy postawić jasną granicę pomiędzy tymi dwoma konwencjami. Nie ma nic złego w tym, że podoba Ci się shabby chic, jednak jest to coś zupełnie innego niż styl vintage. Często, osoby z którymi rozmawiam, kiedy usłyszą zwrot „retro wnętrze” kojarzą go jedynie z jasnymi (białym), drewnianymi meblami i romantycznym klimatem. Jeśli będziesz trzymać się jasnej zasady, która mówi o unikaniu cukierkowego (pudrowego) różu, stosowaniu dużej ilości bieli (szczególnie jeśli chodzi o meble) oraz postawisz na naturalne drewno, skórę i żelazo, unikniesz „przesłodzenia wnętrza”. Styl retro to balansowanie na krawędzi, jednak staraj się zawsze tworzyć kompozycje niebanalne i zaskakujące.

Dlatego więc, wybieraj klasykę. Wystrój mieszkania retro to m.in. sofa typu Chesterfield, przeskalowane zegary XXL, piękne i kute żyrandole czy lampy a`la reflektor. Oczywiście, ogranicza Cie jedynie wyobraźnia!

salon w stylu vintage sofa

 

Sprawdź, jak urządzić salon w stylu vintage http://vintage-designs.com/stworzyc-salon-stylu-vintage-lata-50-6o-twoim-domu/

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code