Jak stworzyć salon w stylu vintage? Lata 50 i 6o w Twoim domu

Budujesz dom, remontujesz mieszkanie, czy zastanawiasz się nad nowym wyglądem swojego salonu? Po latach dominacji stylu skandynawskiego czy industrialnego, do łask wracają wnętrza, które wyglądają, jakby były zaprojektowane w połowie poprzedniej epoki. Salon w stylu vintage to marzenie wielu osób, w szczególności tych, znudzonych oczywistymi rozwiązaniami, nowoczesnymi formami, białymi ścianami czy meblami na wysoki połysk . W tym artykule, chcę zwrócić szczególną uwagę na tzw. styl mid-century modern, czyli inspirowany latami 50 i 60 XX wieku. Jeśli szukasz wnętrzarskiej stylistyki, która jest ponadczasowa, niebanalna i bardzo funkcjonalna, ten artykuł jest dla Ciebie.

Styl mid-century modern – trochę historii i najważniejsze cechy

Można powiedzieć, że styl mid-century modern jest odpowiednikiem obecnej stylistyki skandynawskiej. Dlaczego? Ówcześni projektanci wnętrz, byli znudzeni zarówno stylem klasycznym jak i estetycznymi eksperymentami poprzednich dekad (podobnie jak w przeciągu ostatnich dwóch lat). Skutkowało to tym, że postawili oni w swoich projektach na prostotę i funkcjonalność. Funkcjonalny design determinował powojenne życie, które toczyło się w domach prostych, otwartych (np. czego symbolem były duże okiennice), jasnych, wypełnionych naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, skóra oraz posiadających ciekawą kolorystykę. Interesujące jest to, że w pomieszczeniach z tamtego okresu, nagminnie nie wydzielano pomieszczeń, a więc salon był często połączony z kuchnią (chociaż mogłoby się wydawać, że jest to wymysł naszych czasów!).

W skrócie, można powiedzieć, że stylistykę lat 50 i 60 XX wieku można opisać słowami: przestrzeń, światło i charakterystyczne meble. Dodatkowo, ważne jest swoiste ”połączenie z naturą”, które objawiało się wykorzystywaniem odpowiednich materiałów, takich jak drewno w postaci prostych paneli i naturalnych tkanin (wykorzystywanych w dodatkach). Z biegiem lat, dołączyły do nich materiały sztuczne i metal. Jak więc te założenia przenieść do Twojego nowego salonu? Sprawdź jak to zrobić!

salon w stylu vintage nowoczesny

Aranżacja salonu w stylu retro nie jest oczywista

salon w stylu vintage kolorowy

Obserwując aranżacje wnętrz na przestrzeni ostatnich dwóch lat, można dojść do wniosku, że salon w stylu lat 50/60 można zaprojektować i aranżować na dwa sposoby. Pierwszy z nich mówi o wykorzystywaniu kontrastowych i modnych w tamtym czasie kolorów, które pojawiają się zarówno na ścianie jak i w meblach, i dodatkach. Ze stylem mid-century modern możemy utożsamiać takie kolory jak: nasycone czerwienie, chabrowe błękity, odcienie pomarańczy czy musztardowe żółcie. Takim kolorom mogą towarzyszyć meble w stylu lat 60 lub dodatki stylizowane. Drugim rozwiązaniem jest stonowana kolorystyka ścian, dzięki czemu na pierwszy plan mogą wyjść meble rodem z połowy XX wieku oraz kolorowe akcenty (w postaci dywanu,obrazów, wazonów i innych dekoracji)

.

Meble vintage – połowa sukcesu

salon w stylu vintage sofaMeble w stylu lat 60 można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich będą te, wykonane z drewna bądź innych naturalnych materiałów, np. skóry. Są stonowane i klasyczne w formie. We wnętrzu w stylu mid-century modern, nie może zabraknąć m.in. drewnianego regału bądź meblościanki (w nowoczesnym wydaniu). Bardzo popularnym akcentem z lat 50/60, są meble na nóżkach- komody, kanapy i stoliki. Obecnie, meble tego typu występują zarówno w kolorystyce stonowanej jak i mocnej (np. zielenie, czerwienie, turkusy itd.). Drugim typem mebli będą właśnie te, kolorowe. Ich cechą szczególną jest to, że często są wykonane z szlachetnych materiałów- weluru czy aksamitu. Można je komponować na zasadzie color blockingu (czyli pozornie niepasujących do siebie odcieni) bądź tworzyć zestawy kolorystyczne (np. kanapa, fotel i dodatki w jednym, intensywnym kolorze).

salon w stylu vintage dodatki

Meble vintage można również podzielić na te „z epoki” i „stylizowane”. Pierwszym przypadku, są to elementy bardzo drogie i unikatowe. Będą to projekty np. Arne Jacobsena, Normana Chernera, Georga Nelsona czy Eero Saarinena. Są to ikony wnętrzarstwa, a na ich projektach opierają się nowoczesne odpowiedniki. Jeśli marzy Ci się mebel wyprodukowany oryginalnie w połowie XX wieku, a nie chcesz wydać majątku- poszukaj na swoim lokalnym pchlim targu lub na aukcjach internetowych. Dodatkowo, nie można tutaj zapomnieć, że meble w stylu lat 60 to również polski design i projektanci tacy jak: Roman Modzelewski, Rajmund Hałas, Maria Chomentowska, Teresa Kruszewska albo Bogusława i Czesław Kowalscy. Przewagą mebli od polskich projektantów jest zdecydowanie cena i dostępność.

salon w stylu vintage

Dodatki i kolorystyka

Salon w stylu vintage to przede wszystkim gra kolorem, fakturami i światłem. Jeśli chodzi o dekoracje, mają one często obły kształt (sprawdź figurki z Ćmielowa „Siedząca dziewczyna” i „Kiwi”), prostą oraz organiczną formę. Dekoracje do salonu mogą mieć kolor zarówno naturalny (biel, beż, brąz) jak i wyrazisty (zieleń, granat,pomarańcz, żółć). Ciekawym elementem,który nada charakteru lat 50/60 będą kolorowe wazony, zestawione na zasadzie color blockingu.

Ostatnim istotnym elementem jest oświetlenie. We wnętrzach tego typu ważne jest nie tylko światło naturalne ale również to sztuczne. Lampa w stylu lat 60 jest zazwyczaj duża i można ja traktować jako dekorację (czasem wręcz dzieło sztuki).

Dla kogo?

Podsumowując, wnętrza tego typu są dobre niemal dla każdego. Trzeba przyznać, że styl mid-century modern jest bardzo elastyczny i ma tak naprawdę dwie twarze. Z jednej strony dzięki swojemu minimalizmowi, skromnym formom i wąskiej gamie kolorystycznej (z pojedynczymi elementami kolorowymi) zadowoli większość osób. Z drugiej strony, liczne nawiązania do pop-artu, szalona kolorystyka i ciekawe formy będą odpowiednie dla osób chcących stworzyć niebanalny i odważny salon w stylu vintage.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code