Retro światło – żarówki retro

Żarówki retro to najlepsze, co mi się przydarzyło w ostatnim czasie. I wierzę, że wszyscy fani i wszystkie fanki stylu vintage się ze mną zgodzą. Dopóki nie pojawił się na rynku, można było ozdabiać pomieszczenia kloszami, bo z tymi specjalnych problemów nigdy nie miałam. Ostatecznie własnoręcznie wykonane ozdoby mogły uratować sprawę.

Współczesne żarówki Edisona

Tylko, że żarówek nie dało się ozdobić. Chociaż i takie eksperymenty przeprowadzałam, kiedy byłam młodsza. Problem w tym, że niewiele z nich wychodziło. A może na szczęście. W każdym razie po latach w końcu są i mogą zagościć w naszych domach. Mowa o retro żarówkach nazywanych też żarówkami Edisona.

Dlaczego Edison?

W to może lepiej do końca się nie zagłębiać. Co prawda głównych zainteresowanych od lat nie ma na świecie, ale dyskusje o żarówkowym patencie po dziś dzień wywołują ogromne spory. Ale dobrze jest wiedzieć, że pierwsze żarówki, które były najbardziej zbliżone do wersji ostatecznych, miały wewnątrz węglowe włókno. W czasem zastąpiono je wolframowym żarnikiem, jednak sam kształt nie uległ ogromnej zmianie. Żarnik nie przypominał tego dzisiejszego i wypełniał sporą część żarówkowej próżni.

Wszystko to działo się w końcu XIX i początku XX w. Tomasz Edison niewątpliwie jest najbardziej popularnym odkrywcą tamtego czasu. Przynajmniej, jeśli chodzi o żarówki. Stąd pewnie przyjęła się umowna nazwa żarówek Edisona dla retro baniek. Myślę jednak, że to nie czas na rozważania, czy słusznie tak się stało (ale gdyby ktoś był zainteresowany tematem, może poszukać czegoś o sporze o żarówkowy patent : ).

retro żarówkiWspółczesne źródło światła – retro kształt

Zanim żarówki zaświeciły na dobre, ich pierwowzory musiały przełamać problem czasu świecenia. Przez długi czas trudzono się nad wynalezieniem takiego źródła światła, które nie gasłoby szybciej niż świeca. Na szczęście współczesne żarówki retro przypominają te wczesne próby tylko wyglądem. Świecą jak każda inna, więc nie musisz bać się o to, że będziesz je często wymieniać.

Do czego pasują żarówki retro?

Do każdego retro wnętrza 😉 Pisząc poważnie, bardziej chodzi mi o klosz. Nie ma sensu starać się o żarówkę Edisona, jeśli klosz ma ją w całości przysłonić. To znaczy można, ale koszt jest trochę większy niż przy zwykłych żarówkach, a z zabudowanym kloszem efekt będzie ten sam.

Odsłaniające i niezbyt ciemne abażury to to, co polubią retro żarówki. Kolor jest ważny, bo taka żarówka (zazwyczaj, może są inne modele – sprawdź przed zakupem) zwykle daje ciepłe, nie bardzo ostre światło. W związku z tym dodatkowa osłona z ciemnego materiału może doprowadzić do tego, że światło będzie się nadawało najwyżej do tego, żeby przy nim spać.

Inna rzecz to to, żeby po prostu dbać o swoje oczy. Dobrze, jeśli w twoim domu znajdzie się jakaś oświetleniowa alternatywa dla dekoracyjnych lamp : )

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code