Oświetlenie w ogrodzie – na jakie się zdecydować?

Mimo że za oknem pada śnieg, a niska temperatura nie zachęca do przebywania na świeżym powietrzu, pasjonaci ogrodnictwa z wytęsknieniem już teraz myślą o pierwszych dniach wiosny. Mroźna aura za oknem nie oznacza, że nie możemy planować ogródkowych prac – wręcz przeciwnie – teraz gdy akcesoria ogrodowe są w niższych cenach, warto zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze przedmioty. Z pewnością będzie nam potrzebne oświetlenie, szczególnie wtedy, gdy chcemy nieco odmienić wygląd naszego zielonego zakątka.

Romantyczne oświetlenie – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ogród jest miejscem, w którym z chęcią spędzamy każdą wolną chwilę. Nawet jeśli więcej w nim trawnika niż grządek pełnych kwiatów, które zmuszają nas do regularnego usuwania chwastów, miło jest czasem poleżeć na leżaku, rozkoszować się bezchmurnym lub gwieździstym niebem. To tam spędzamy miło czas z przyjaciółmi i rodziną podczas wspólnego grillowania i zabaw, a także wieczorami wtulamy się w miękki fotel ogrodowy, trzymając w dłoni ulubioną książkę. By ogród był w pełni funkcjonalny o każdej porze dnia, musi być odpowiednio oświetlony. Jednym ze sposobów na rozświetlenie ogrodowej przestrzeni są lampy oliwne.lampy oliwne

Lampy oliwne są świetnym rozwiązaniem dla ogrodów, które nie są podłączone do sieci elektroenergetycznej. Ciepłe światło lampy nie tylko skutecznie oświetli przestrzeń, ale też wprowadzi do ogrodu romantyczny, wręcz intymny nastrój. Kolejną zaletą lamp oliwnych jest możliwość ich przenoszenia i postawienia w dowolnym miejscu, co sprawia, że równie dobrze możemy je umiejscowić na stole, ale także obok leżaka czy oczka wodnego.

Oświetlenie elektryczne

W domkach jednorodzinnych z ogrodem oraz w ogródkach podłączonych do prądu najczęściej stosuje się oświetlenie elektryczne. Zdecydowanie jest to rozwiązanie wygodne, ale też bezpieczne. Oświetlenie można bowiem zamontować w najbardziej zacienionych miejscach, w których poruszanie się po zmroku bez światła sprawia pewne trudności. Najczęściej stosowane w przestrzeni ogrodowej są naświetlacze z czujnikiem ruchu. Są to źródła światła, które uruchamiają się po wykryciu obecności człowieka. Takie rozwiązanie nie tylko ułatwia poruszanie się po ogrodzie, ale też odstrasza potencjalnych złodziei, którzy chcieliby wtargnąć na naszą posesję.

Innym często wykorzystywanym rozwiązaniem oświetleniowym w ogrodzie są kinkiety, które najczęściej montowane są na ścianie budynku. Zazwyczaj święcą się przez całą noc, jednak nie musimy się obawiać o wzrost zużycia energii – jeśli zdecydujemy się na wersję LED, nasze rachunki za prąd nie wzrosną diametralnie.

Kolejnym źródłem światła, które charakteryzuje się energooszczędności są lampki wpuszczane w ziemię z zamontowanymi bateriami słonecznymi. To źródło światła najczęściej umieszcza się wzdłuż alejek i chodników jako wyznaczenie tras, po których można się bezpiecznie poruszać. Świetnie sprawdzają się również wokół rabat z kwiatami, sprawiając, że takie miejsca w ogrodzie prezentują się bardzo urokliwie.

Lampy oliwne, naświetlacze, kinkiety czy lampki solarne – niezależnie od tego, na jakie źródło światła się zdecydujemy, w każdym przypadku nasz ogród po zmroku będzie się prezentował przytulnie i romantycznie. Nie warto rezygnować z oświetlenia w ogrodzie, gdyż ono decyduje nie tylko o jego bezpieczeństwie, ale też wyglądzie. Mając na uwadze fakt, że do wiosny zostało już tylko kilka miesięcy, warto już dziś rozważyć, które rozwiązanie sprawdzi się w naszym ogrodzie.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code