Nietypowe aranżacje oświetlenia – jak wykorzystać specyficzne oświetlenie we wnętrzach

O tym, jak oświetlić swój dom można opowiadać godzinami. W dobie Internetu oraz stale poszerzających się możliwości zakupowych, mamy niezwykle duży dostęp do różnorakich lamp i lampek, paneli świetlnych, taśm ledowych i innych. Tak naprawdę, to co będzie naszym końcowym wyborem zależy tylko i wyłącznie od upodobań, osobistych preferencji i możliwości finansowych. Dziś chcę skupić się na temacie nietypowych aranżacji świetlnych w domu. Czy jedynie tradycyjne metody oświetlania mieszkania mają rację bytu?

taśmy ledowe białe

Zdecydowanie można powiedzieć, że oświetlenie może pełnić dwie funkcje: praktyczną i dekoracyjną. Uważam, że stawianie jedynie tylko na jedną z nich jest błędem. Dodatkowo, każde pomieszczenie wymaga od nas nieco innych aranżacji, również świetlnych. Inaczej będą sprawdzać się taśmy ledowe w salonie, a zupełnie inaczej np. w kuchni (gdzie mamy sporo trudno dostępnych miejsc, często ze słabym dostępem do światła dziennego). Dodatkowym ważnym czynnikiem jest zróżnicowanie źródeł. Głównie pod względem natężenia i barwy światła. Nie jest tajemnicą, że potrzebujemy innego rodzaju światła kiedy czytamy, a innego w trakcie spędzania czasu z rodziną, podczas kolacji, czy kiedy majsterkujemy w piwnicy.

Specyficzne oświetlenie w naszym wnętrzu

Zgadzam się, masz wiele możliwości, jednak ja skupię się na trzech metodach oświetlania przestrzeni w domu, które nie są tak bardzo popularne. Mam tu na myśli halogen budowlany, do prac przy domu lub w garażu, taśmy ledowe, które możemy wykorzystać do oświetlania trudno dostępnych miejsc (np. w kuchni, łazience, sypialni), oraz panel led sufitowy, świetnie sprawdzający się w przedpokoju lub salonie.

Panel led sufitowy – fajna alternatywa oświetlania dużych pomieszczeń

Pierwsza ciekawą propozycją jest panel led sufitowy. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na zalety oświetlenia ledowego. Ta technologia od dawna wiedzie prym na rynku oświetleniowym. Nic dziwnego, gdyż jest to najbardziej ekonomiczna oraz sprzyjająca środowisku opcja. Już on ponad 10 lat ledy są chętnie wybierane do placówek takich jak szkoły, biura, sklepy i inne. Coraz częściej możemy je również spotkać w domach prywatnych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach oświetlenia tego typu, zapraszam Cię do odwiedzenia artykułu http://kroplaswiatla.pl/ekologiczne-oswietlenie-led-wybor-technologii-wplywa-na-srodowisko/

panel led sufitowy

panel led sufitowy kwadrat

panel led sufitowy okragły

Wracając jednak do paneli ledowych, montowanych na suficie, można je podzielić na natynkowe, okrągłe, kwadratowe podtynkowe, panele led ściemniane i multiwhite. Jak widać wybór jest ogromny i wybór zależy od osobistych preferencji. Oczywiście, możemy również dopasowywać barwę światła oraz np. stopień przepuszczalności światła przez klosz (czy ma być mleczny, całkowicie przeźroczysty). Producenci polecają takie rozwiązanie do oświetlania kuchni, przedpokoju oraz jadalni czy sypialni. Panel led sufitowy może być głównym oświetleniem w danym pomieszczeniu, zastępując np. klosze czy lampy wiszące. Dodatkowym atutem paneli led, jest ich estetyczność wyglądu. Jest to zdecydowanie rozwiązanie dosyć proste, pasujące do wielu stylów i aranżacji wnętrz. Jeśli zależy Ci na funkcjonalności oraz nowoczesnym wyglądzie, zdecydowanie możesz wziąć pod uwagę panele led sufitowe.

Halogen budowlany w Twoim domu?

W wielu branżach oświetlenie miejsca pracy jest kluczowe. Jednak co w przypadku, kiedy pracę (manualną) wykonujemy w miejscu zamieszkania?? Jeśli posiadasz dom z ogródkiem i dodatkowo jesteś majsterkowiczem, to również wiesz, że odpowiednie natężenie światła jest niezbędne do prawidłowego wykonania pewnych prac. Najbardziej nietypową opcją w zestawieniu jest halogen budowlany. Halogeny tego typu możemy podzielić na te przenośne oraz na statywie. Różnią się one głównie wielkością oraz przeznaczeniem. Oświetlenie tego typu sprawdzi się tam, gdzie zwykła żarówka stanowi zbyt małe źródło światła. Ponadto, halogeny na stojaku mogą sprawdzić się również w ogrodzie, w sytuacji takiej jak spotkanie rodzinne czy grill (wieczorem lub w nocy). Halogen budowlany jest opcją energooszczędną, dlatego nie musisz zbyt przesadnie martwić się o rachunki za prąd.

halogen budowlany przenośny

halogen budowlany na statywie

Taśmy ledowe – nadaj charakteru swoim wnętrzom

Taśmy ledowe to moja ulubiona „nietypowa” opcja oświetlania mieszkania/domu. Sprawdza się szczególnie w kontekście problematycznych pomieszczeń, takie jak kuchnia, łazienka, spiżarnia, garderoba, klatka schodowa. W asortymencie sklepów znajdziesz taśmy o różnych długościach i kolorach, różne akcesoria (np. złączniki) oraz gotowe zestawy. Tak naprawdę, wszystko możesz dopasować indywidualnie, w tym barwę światła (ciepła, zimna, neutralna, kolorowa) czy natężenie. Oświetlenie tego typu sprawdza się u mnie w kuchni (umiejscowione pod szafkami), w szafie (taśmy zamontowane wewnątrz mebla) oraz w łazience (wokoło lustra). Taśmy ledowe są z powodzeniem wykorzystywane również w aranżacji salonu, oświetlając sprzęty RTV oraz meble.

taśmy ledowe do łazienki źródło: lazienka.pl

 

 

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code