Lampy loftowe – industrializm w stylu vintage

Hej!:) Dzisiaj na blogu będzie trochę o stylu industrialnym i o lampach loftowych, które są jego nieodłączną częścią. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że lampy loftowe nie są nierozerwalnie złączone z tym stylem.

Początki stylu industrialnego

Styl industrialny w całości przyszedł do nas zza oceanu. Po raz pierwszy pojawił się w USA, kiedy przyszły czasy trudne dla gospodarki. Nie był to czarny czwartek, ale i tak mogło być lepiej – mówię o dekadzie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Właśnie wtedy, ze względu na recesję, która dopadła światowe mocarstwo, ludzie byli zmuszeni przetwarzać na własny użytek to, co już było dostępne na rynku.

Nie inaczej wyglądała kwestia mieszkalnictwa. Nie powstawały nowe mieszkania, w których mogli się osiedlać ludzie z klasy średniej i niższych. W związku z tym, żeby mieć własne cztery kąty, adaptowali oni opustoszałe, poprzemysłowe budynki.

Skąd nazwa „styl industrialny”?

Samo słowo „industrialny” znaczy tyle, co przemysłowy, związany z przemysłem. A nowe mieszkania w Stanach powstawały właśnie tam, gdzie wcześniej rozwijał się przemysł – w byłych fabrykach, magazynach i budynkach, które służyły przemysłowi wydobywczemu. Wystarczy zerknąć na zdjęcia pokopalnianych terenów, żeby mieć jako-taki ogląd sytuacji, którą zastali niektórzy Amerykanie ponad pół wieku temu.

Jednak człowiek jest w stanie nie tylko przystosować się do nowych warunków, ale też przekuć je w coś pożądanego. Tak właśnie stało się ze stylem industrialnym. Kiedyś był przykrą koniecznością, a dzisiaj jest utożsamiany z ekskluzywnymi wnętrzami wykończonymi z klasą.

Cechy stylu industrialnego

W stylu przemysłowym najważniejsza jest przestrzeń. To ona sprawia, że ani brunatne cegły ani ciężkie, metalowe elementy, nie są w stanie przytłaczać swoją obecnością. Lampy loftowe, wykonane ze szkła i metalu, dobrze rozpraszają światło, dzięki czemu industrialne pomieszczenia, mimo całej swojej surowości, są miejscami w gruncie rzeczy ciepłymi.

lampy loftoweGdzie pasują lampy loftowe?

Lampy loftowe właściwie nie mają wzorów. Poza tym wykonywane są z niewielu materiałów. Te dwie rzeczy sprawiają, że lamp loftowych próżno szukać w miejscach, których synonimem jest przepych. Za to świetnie wyglądają wszędzie tam, gdzie nie ma wielu dodatków. Niezależnie od tego, czy jak w stylu vitntage połączysz rzeczy stare (lub na takie stylizowane) z nowoczesnymi, czy skorzystasz z wnętrzarskiego eklektyzmu, loftowe lampy mogą być świetnym kompanem nie tylko zimowych wieczorów.

Wbrew nazwie i pozorom, lampy loftowe pasują wszędzie tam, gdzie surowa ozdoba nie pogryzie się z resztą wyposażenia. Nie musisz przeprowadzać się do byłej fabryki drutu, żeby w swoim pokoju odtworzyć, przynajmniej częściowo, klimat ubiegłego wieku.

PS W lampach loftowych często widać żarówki, więc fajnie będą wyglądać te Edisona, o których pisałam ostatnim razem🙂

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code