Lampy drewniane – kwintesencja industrialnego oświetlenia

Styl industrialny na dobre zadomowił się w naszych wnętrzach. W tej stylistyce urządzone są już nie tylko nasze domy i mieszkania, ale także przestrzeń publiczna, jak restauracje, puby czy kawiarnie. Na przestrzeń w stylu industrialnym decydują się zazwyczaj osoby, które w swoim wnętrzu nie widzą miejsca na zbędne dodatki. Bo styl industrialny jest schludny, nieco chłodny, ale tylko z pozoru mało przytulny. To właśnie oświetlenie sprawia, że wnętrze w stylu industrialnym jest idealnym miejscem do miłego spędzania czasu.

Źródła stylu industrialnego

Zanim przejdziemy do omawiania oświetlenia w stylu industrialnym, przypomnijmy sobie historię stylu, który przywędrował do nas zza oceanu. O stylu industrialnym można mówić już w kategoriach vintage, ponieważ początki jego historii sięgają lat 50. ubiegłego wieku. Narodził się w Stanach Zjednoczonych. Kiedy w miastach pojawiły się opuszczone fabryki, zaczęli w nich mieszkać artyści oraz osoby niemogące sobie pozwolić na inny lokal mieszkalny. Wtedy zajmowanie przestrzeni fabrycznej było synonimem nędzy i biedy, dziś jest to równoznaczne z luksusem.

Styl industrialny w Polsce

W Polsce mieszkań typowo pofabrycznych nie jest zbyt dużo, dlatego w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie tego typu przestrzeniami, deweloperzy już na etapie budowy domów aranżują je w taki sposób, by nawiązywały do stylu industrialnego. Czym takie wnętrze się wyróżniają?

Krótka charakterystyka

Przede wszystkim jest to zazwyczaj duża, otwarta przestrzeń, w której dominują takie materiały jak cegła, drewno, szkło i stal. Większość elementów takiego wnętrza powinna być „surowa”. W praktyce oznacza to, że surowej cegły ścian nie powinno się przykrywać tynkiem, belki konstrukcyjne powinny być widoczne, podobnie jak słupy podtrzymujące strop.

Jeśli nie jesteśmy właścicielami mieszkania typu loft, bo o takim była wyżej mowa, nic straconego! W stylu industrialnym możemy urządzić także niewielkie mieszkanie. Wystarczy jedynie zastosować w wystroju wnętrza materiały i wyposażenie charakterystyczne dla tego sposobu aranżacji. Jednym z nich są industrialne lampy.

Lampa industrialna – co to oznacza?

Lampa industrialna to źródło światła, które poprzez użycie odpowiednich materiałów wpisuje się w industrialną stylistykę. Na rynku oświetleniowym lampa industrialna dostępna jest w różnych wersjach, a powodem jest fakt, że producenci mogą sięgać po najróżniejsze materiały.

I tak możemy zdecydować się na lampę z betonu, ze szkła, metalu czy z drewna. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się tym ostatnim lampom. Jakie lampy z drewna warto wprowadzić do swojego industrialnego wnętrza?

Lampy drewniane – funkcjonalne i dekoracyjne

Wnętrze w stylu industrialnym ma to do siebie, że bardzo mało w nim dodatków, a więc elementów, które mają wpływać na przytulność danego wnętrza. Funkcję dekoracyjną muszą więc spełniać te elementy wyposażenia, które są niezbędne w pomieszczeniu. Taką funkcję pełnią właśnie lampy z drewna.

Szczególnie lampy drewniane podłogowe prezentują się bardzo okazale na tle industrialnego wnętrza. Ciemne drewno w połączeniu z widocznymi śrubami, podkładkami i kablami, które mogą być w różnych kolorach – taki zestaw robi wrażenie. Poza funkcją dekoracyjną, lampy drewniane są bardzo funkcjonalne i można je dostosować do własnych potrzeb. Możliwość zmiany położenia klosza na linii pionowej i poziomej sprawia, że tego rodzaju oświetlenie sprawdza się w wielu pomieszczeniach. Z powodzeniem możemy je umiejscowić w rogu sypialni, ale także w salonie w kąciku do czytania lub w strefie wypoczynkowej obok sofy. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych modeli ze sklepu KrudoDesign.pl, które z pewnością przypadną do gustu miłośnikom industrialnych wnętrz:

lampy z drewnalampy drewnianelampa industrialna

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code