Kuchnia w stylu industrialnym

Styl loftowy jest na tyle uniwersalny, że możemy wykorzystać go w aranżacji niemal każdego pomieszczenia, od salonu, przez sypialnię, aż po kuchnię i jadalnię. Jak urządzić industrialną kuchnię? Wykorzystaj kilka prostych sposobów i dobierz funkcjonalne meble, by stworzyć modną aranżacje oraz wyczarować we wnętrzu niepowtarzalny klimat.

Lofty- nowy wymiar industrialnej przestrzeni

Lofty to pomieszczenia mieszkalne lub biurowe zaaranżowane ze starych hal fabrycznych, magazynowych itd. Zaczęły one funkcjonować po wojnie i wtedy też, można powiedzieć, narodził się styl industrialny. Następnie przeszedł on raczej do lamusa, by powrócić po wielu latach w niewiele zmienionej odsłonie. Aranżowanie wnętrz w stylu postindustrialnym jest niezwykle modne. Urządzamy tak nie tylko wnętrza loftów, ale również małe mieszkania.

Loft to z reguły duża otwarta przestrzeń z wysokim sufitem. Często pojawiają się też ukośne stropy, belki drewniane i inne elementy konstrukcyjne, ponieważ styl loftowy wykorzystywany jest również w mieszkaniach aranżowanych ze strychu. W open space kuchnia bardzo często połączona jest z salonem. Wydzielenie aneksu kuchennego to najczęstsze rozwiązanie w loftach.

Aneks kuchenny w stylu industrialnym

By urządzić kuchnię w open space, najłatwiej jest zamówić szafki na wymiar oraz oddzielić aneks od reszty pomieszczenia za pomocą wyspy kuchennej, wokół której możesz umieścić wysokie krzesła (hokery). Taka kuchnia jest funkcjonalna i prosta oraz doskonale wpisuje się w industrialny klimat. Nad wyspą umieść modne lampy industrialne – np. z kloszami klatkami, które odsłaniają żarówki. Możesz oczywiście zakupić gotowy zestaw mebli kuchennych, jednak wówczas nieco trudniej będzie ci dopasować kuchenne meble do własnego projektu. Szafki na wymiar najlepiej sprawdzają się przy niestandardowych wymiarach pomieszczeń, łukach, narożnikach i wnękach – które bardzo często pojawiają się w open space przestronnych loftów.

Meble industrialne

Styl lofotowy jest na tyle popularny, ze meble industrialne dostępne są w kolekcjach większości producentów. Najczęściej są to meble z drewna lub imitacji, z widocznym rysunkiem słojów. Mogą być stylizowane na stare. Mają wyglądać prosto i naturalnie. Zwykle meble industrialne są dość duże i niewiele w nich ozdobników. Mogą wydawać się nieco toporne, jednak jest to celowy efekt – swoiste połączenie nowoczesnego minimalizmu z elementem vintage.

Oświetlenie kuchni – lampy industrialne

Oświetlenie odgrywa istotną rolę w industrialnych aranżacjach. W sklepach z lampami można znaleźć oprawy oświetleniowe stylizowane na stare lampy przemysłowe – z hal, kopalń, fabryk, magazynów itp. Kubełki przemysłowe czy też lampy z metalowym kloszem wyglądają surowo, jednak stanowią przy tym ciekawy akcent dekoracyjny we wnętrzu. Często lampy industrialne mają duże wymiary, przez co dodatkowo przykuwają uwagę.

Oświetlenie industrialne może być też czysto minimalistyczne. Możesz zdecydować się na lampy bez klosza, czyli po prostu stylizowane żarówki na kablach w oplocie. Żarówki retro najczęściej działają w oparciu o LED. Często umieszczamy je w rzędach, jedna obok drugiej – na przykład nad stołem czy kuchenną wyspą. Takie oświetlenie kuchni jest nie tylko modne, ale również funkcjonalne.

W loftkowej kuchni nie potrzeba wielu dodatków. Styl tworzą stylowe meble industrialne i pojedyncze elementy dekoracyjne w postaci lamp, kwiatów czy np. pojedynczych obrazów. Możesz dodatkowo zastosować elementy cegły na ścianach lub imitację rur metalowych. Takie rozwiązania są popularne we wnętrzach inspirowanych stylem industrialnym.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code