Jak stworzyć postarzany ogród, w stylu vintage?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Końcówka lutego to najbardziej odpowiedni czas na to, aby zacząć rozważania dotyczące aranżacji naszego ogrodu. Od zawsze marzył Ci się ogród w styl vintage? Stworzenie miejsca, gdzie wraz z rodziną będziesz mógł/mogła spędzać niezapomniane chwile? I wreszcie przestrzeń, która będzie przypominać Ci ogród babci, w którym chętnie bawiłeś/aś się, w dzieciństwie? Jeśli chociaż na jedno pytanie, odpowiedziałeś/aś TAK, zapraszam Cię do krótkiego poradnika, jak stworzyć ogród vintage, z Twoich marzeń. Sprawdź jakie dekoracje (np. żarówki ozdobne), rośliny , materiały czy lampy do ogrodu wybrać, aby uzyskać ten unikatowy klimat.

lampy do ogrodu vintage

Ogród vintage – od czego zacząć?

W sztuce ogrodowej, temat vintage jest obecny od wielu lat. Jest to trend, który coraz chętniej wykorzystują osoby budujące swój ogród od podstaw, jak i takie, które chcą odnowić wygląd miejsca, które znają od wielu lat. Dobrym na to przykładem są m.in. ogrody japońskie. Mimo tego, że kompozycje składające się z kamiennych latarenek czy omszałych głazów wydają się wiekowe, zazwyczaj są jednak nowe, stylizowane,a my coraz chętniej przebywamy w miejscach tego typu (sprawdź Ogród Japoński we Wrocławiu). Sentymentalne i romantyczne ogrody europejskie również pojawiają się nie tylko w miejscach użytku publicznego, ale również na podwórkach Twoich sąsiadów. Wszystko po co, aby na chwilę „zatrzymać czas”, stworzyć miejsce w którym możemy rozmyślać i odpoczywać. Nic dziwnego, że motyw vintage kusi coraz większą ilość ogrodników.

Warto pamiętać o tym, że podobnie jak w przypadku projektowania pomieszczeń retro w mieszkaniu, tak w ogrodzie, trzeba zwrócić szczególną uwagę na zachowanie spójności stylistycznej. Pożądany efekt osiągniemy tylko i wyłącznie jeśli wszystkie elementy będą do siebie pasować.

lampy do ogrodu i dekoracje

Kostka, ścieżki i altanka

W ogrodzie retro muszą pojawić się takie elementy jak ścieżki (najlepiej kamienne), drewniana altanka oraz ławeczka. Warto zwrócić uwagę na to, aby dwa ostatnie elementy były starannie wykonane i pasowały do siebie kolorystycznie (lub aby były wykonane z podobnego tworzywa- np. ciemnego drewna). Dodatkowym atutem, będzie dodanie pergoli, lub posadzenie roślin, które oplotą altankę lub ławeczkę. Puszczanie pnączy jest świetną metodą „postarzania ogrodów”. Jeśli chodzi o ścieżki, do retro ogrodu pasują takie materiały jak: cegła, polne kamienie, postarzane kostki i płyty czy antyczne mozaiki.

lampy do ogrodu i altanki

Lampy do ogrodu i żarówki ozdobne

Nie jest tajemnicą, że architektura Twojego podwórza może zyskać zupełnie nowe oblicze poprzez lampy do ogrodu oraz żarówki ozdobne. Szczególnie w kontekście stylu vintage. Uważam, że najwięcej uroku zyskują ogrody, w których montowane są punkowe źródła światła, takie jak nowoczesne lampy ogrodowe stylizowane na stare, w postaci latarenek czy girland z żarówek.

lampy do ogrodu girlanda

Żarówki ozdobne to mój ulubiony element w ogrodzie retro. Sama zastosowałam takie rozwiązanie, wieszając je w swojej altance. Warto dodać, że pasującą do stylu vintage barwą światła jest ta ciepła. Nadaje ona przytulności i swojskiego charakteru.

lampy do ogrodu retro

Rośliny i inne dekoracje

Materiały budowlane, żarówki ozdobne, lampy do ogrodu są to ważne elementy. Jednak, planując u siebie ogród w stylu vintage, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej roślinności oraz innych dekoracjach, które nadadzą miejscu osobliwy charakter. Jeśli chodzi o kwiaty czy krzewy, najlepsze będą takie gatunki, które możesz zaobserwować w swoim niedalekim otoczeniu. Zrezygnuj z roślin egzotycznych lub niespotykanych. Osobiście uważam, że styl retro najbardziej podkreślają wysokie trawy. Oprócz tego, nie może zabraknąć różnych odmian róży, jaśminowców czy bzu.

żarówki ozdobne i dekoracje

Jeśli chodzi o dekoracje, moim sprawdzonym sposobem jest wyszukiwanie perełek na pchlim targu oraz aukcjach internetowych. W całej kompozycji na pewno nie może zabraknąć postarzanych donic (np. ceglanych) lub konewek, które mogą pełnić te funkcję. Amfory oraz misy to również dobry wybór. Dodatkowo, zarówno dekoracje jak i meble mogą być pokryte niezwykle modną rdzą.

Kupowanie na pchlim targu? To nie problem! Sprawdź jak to robić  http://vintage-designs.com/zlote-zasady-kupowania-na-pchlim-targu/

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code