Jak odnowić stare meble? Renowacja krok po kroku

Trendy wnętrzarskie 2019 pokazują jasno- w tym roku będzie głośno o stylu rustykalnym, vintage i chabby chic. Po wieloletnim królowaniu wnętrz, w których przeważała stylistyka północnoeuropejska (w skrócie: biała Skandynawia), nastała era drewna, ciepła i przytulności. „Odnawialny rustykalizm” i „słodkie retro” to dwa dominujące nurty, które w aranżacjach wykorzystują drewno, w nieco odmiennej formie. Niezależnie czy bierzemy pod uwagę minimalistyczny i surowy rustic, czy uroczy shabby chic, musimy pamiętać o najważniejszym- meblach, które oprócz funkcji praktycznych, nadają wyrazu naszym pomieszczeniom. Obecnie, niemalże w każdym sklepie, znaleźć można tzw. meble stylizowane. Zazwyczaj są one drogie i nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. Jeśli nie chcesz wydać fortuny i widzisz potencjał w przedmiotach, które już posiadasz, nie wahaj się. W tym artykule odpowiem na pytanie jak odnowić stare meble? Jak się do tego zabrać i w co warto jest się zaopatrzyć?

 

Renowacja mebli- od czego zacząć?

Na początek, realnie oceń swoje możliwości. Szczególnie jeśli robisz to pierwszy raz. Odświeżyć można poddać zarówno schody, drzwi, podłogę, jak i przedmioty: szafy, komody, stoliki,fotele i inne dekoracje. W tym artykule moja uwaga skupi się na meblach.
Pierwszy krok to realna ocena stanu mebla. Oględziny tego typu pomagają w ustaleniu planu działania. Może okazać się, że Twoja stara komoda potrzebuje odświeżenia koloru, pomalowania kryjącego na nowo lub użycia okleiny. Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na ubytki, zadrapania i zniszczenia. W zależności od stylu, możesz je zostawić lub nie. Wszystko zależy od Ciebie. Kolejnym aspektem jest określenie materiału, z jakiego zrobiony jest dany mebel. Drewno, płyta, fornir, występowanie powłoki zabezpieczających czy dekoracyjnych- to wszystko ma znaczenie w wyborze dalszej techniki renowacji.

renowacja mebli szafka

Przed przystąpieniem do prac, wybierz odpowiednie miejsce (dom, garaż), zabezpiecz je przed potencjalnym zabrudzeniem (farbą czy lakierem) i zadbaj o swobodny przepływ powietrza. Dodatkowym ułatwieniem będzie zaopatrzenie się w rękawiczki ochronne, maseczkę, zmiotkę/odkurzacz. Rzeczy do renowacji mebli, które można uznać za najpotrzebniejsze to papier ścierny, płaski pędzel lub wałek, miękka ściereczka i metalowa szpachelka.

Jak odnowić stare meble- przygotowanie

Tak naprawdę, metod odświeżania wiekowych mebli jest wiele, a jedną z najpopularniejszych jest ich malowanie i to właśnie na tej metodzie skupię się w tym artykule. Warto wiedzieć o tym, jak przygotować mebel, aby nasza praca nie poszła na marne. Pojawiające się w niedługim czasie odpryski, przetarcia i zarysowania świadczą o nieprawidłowym rozpoczęciu renowacji.

jak odnowić stare meble krzesło

Przed położeniem farby trzeba po pierwsze zmatowić powierzchnię, a po drugie, oczyścić ją z pozostałości, wgłębień i zarysowań (chyba, że zależy Ci na pozostawieniu śladów tego typu). Pozbądź się wszelakich uchwytów, klamek i rączek i zetrzyj zewnętrzną warstwę (np. lakieru). W tym celu możesz  użyć specjalnych środków chemicznych (poszukaj w sklepach budowlanych). Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie powierzchni (np. płynem do mycia naczyń). Świetną wskazówką, która zapobiegnie przedwczesnemu ścieraniu się farby jest pomalowanie powierzchni tzw. podkładem (gruntem) i po wyschnięciu, przetarcie drobnym papierem ściernym. Mebel przygotowany! Co dalej?

Czym i jak pomalować meble, aby wyglądały dobrze?

Poniższa grafika przedstawia rodzaje farb i dopasowane do nich powierzchnie. Jak widać, niektóre surowce można malować tą samą farbą. Pamiętaj! Oprócz odpowiedniego przygotowania powierzchni to właśnie rodzaj farby decyduje o efekcie. Jej wybór jest dosyć prosty, gdyż informacje tego typu znajdują się również na opakowaniach produktów.

renowacja mebliźródło: zaplo.pl

Jeśli masz wybraną farbę i kolor, zastanów się czym chcesz pomalować swój mebel. Renowacja mebli to również odpowiedni sprzęt. Niektóre osoby wolą pracować pędzlem, inne wałkiem, a kolejne sprayem. Wałki (z gąbki lub flockowe) nie pozostawiają smug, jednak nie sprawdzą się w przypadku dużej ilości zagłębień oaz elementów wystających. Jeśli chodzi o pędzle, nie używaj tych z wypadającym włosiem. Malowanie pędzlem jest bardziej czasochłonne, gdyż może zostawiać smugi lub zacieki.

Jeśli chodzi o sam proces malowania, koniecznie pamiętaj o tym, aby nakładać cienkie warstwy. W zależności od oczekiwanego efektu, może być ich aż 4 (zazwyczaj jest to pełne krycie). Między kolejnymi, rób przerwy (każda farba ma inny czas wysychania- np. kredowa godzinę, akrylowa 5 godzin). Jeśli zależy Ci na efekcie końcowym a`la shabby chic, użyj drobnego papieru ściernego i okrężnymi ruchami wycieraj warstwę farby (pamiętaj,vinta aby nie była ona do końca sucha).

A może planujesz również zmienić wystrój łazienki? Sprawdź jak to zrobić http://vintage-designs.com/lazienka-stylu-vintage/

  1. klara

    Do malowania, odświeżania, odnawiania drewna polecam vidaron. Świetnie impregnuje stare drewno, ochrania je na naprawdę długi czas przed najróżniejszymi czynnikami.

  2. klara

    korzystałem z Vidaronu bezpodkładowego ostatnio. Wersji renowacyjnej nie musiałem próbować. W każdym razie lubię wygodne rozwiązania, typu 2w1. Lakierowanie parkietu zakończyło się pełnym sukcesem, elegancka warstwa chroni drewno przed niszczeniem.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code